fbpx

קראו את המאמרים שלנו בנושאי בריאות

סדנת צום מיצים – יתרונות של דיאטת מיצים
כל אחד מאתנו רוצה להיות בעל גוף בריא. כאשר הגוף שלנו בריא הוא חזק ויש לנו יותר אנרגיות לעשות יותר דברים במהלך היומיום שלנו. אחד המרכיבים הכי חשובים לבריאות הגופנית שלנו הוא שהגוף שלנו יהיה נקי מרעלים וגם שלא יהיה לנו עודף משקל. סדנת צום מיצים יכולה להיות הזדמנות טובה מאוד לנקות את הגוף שלנו מרעלים שונים. יש הרבה יתרונות לדיאטת מיצים. בדיאטה זו אנחנו יכולים להיות ניזונים בעיקר ממיצים של ירקות וקצת פירות. מיץ של ירקות שורש או של עשבים יכולים להיות בריאים מאוד ולגרום לנו להרגיש קלילים יותר ובריאים יותר.

סדנת צום מיצים – וניקוי הגוף מרעלים
סדנת צום מיצים יכולה להיות צעד ראשון בניקוי הגוף שלנו מרעלים שונים. התזונה המודרנית מלאה בפריטי מזון תעשייתיים שגורמים נזק רב לגוף. אכילה של מזון אורגני או של מזון חי שמקורו מן האדמה ומן הטבע כמו ירקות, פירות, עשבים וצמחים יכולה לנקות את הגוף ולגרום לו להיות בריא יותר. מיצים שונים יכולים לסייע לנו לנקות את הכבד שלנו ואת הקיבה שלנו. השתתפות בסדנת מיצים שבה הדבר היחידי שאוכלים במשך מספר ימים הוא רק מיץ יכולה לאפשר לנו להרגיש רעננים והרבה יותר חזקים ומלאי אנרגיות.

סדנת צום מיצים – למי זה יכול להתאים?
סדנת צום מיצים יכולה להתאים למגוון רחב מאוד של אנשים. היא יכולה להתאים לאנשים שפשוט רוצים להתחיל לחיות בריא יותר. הסדנה יכולה להתאים גם לאנשים שרוצים להתמודד עם מחלות שונות בדרך טבעית כמו מחלת הסרטן, מחלות לב או מחלות כליות. תזונה של מיצים יכולה להתאים לכל מי שאוהב ירקות ופירות ולא רוצה לאכול בשר, ביצים או חלב או מזונות אחרים כמו למשל לחם וחיטה או כל סוג אחר של פחמימות. המיצים יכולים לנקות את הגוף שלנו ולגרום לנו לרדת הרבה מאוד במשקל כך שנהיה רזים יותר ובריאים יותר. המיצים יכולים לגרום לאיזון מחודש במערכות הגוף שלנו כך שנוכל להרגיש הרבה יותר רגועים ופחות לחוצים.

גימיק
בתקופות קדומות נהגו לארוג בדים מסיבי הצמח ולייצר מהם נייר.

הסגולות הרפואיות
מגביר את זרימת הדם ואת תנועת נוזלי הלימפה והשתן (משתן קל).
שילוב התכונות הנ"ל הופך אותו ל"צמח מנקה": מטהר את הדם, הכליות ומערכת העיכול.
בזכות זרימת הדם אל הנימים הפריפריים של הגוף ואל העור – מסייע במגוון רחב של בעיות עור שונות אצל מבוגרים וגם ילדים (פסוריאזיס, אלרגיות של העור, אטופיק דרמטיטיס ואפילו נשיכות, פצעים והרעלות שונות), ומאותה סיבה – מסייע גם בהתפרצויות של אלרגיה הבאות לידי ביטוי בחולשה, קור בגפיים ונשירת שיער (ידוע כממריץ את צמיחת השיער ומונע נשירה). במסורות רבות מקובל למרוח לצורך כך את מיץ העלים ישירות על הקרקפת.
מסייע לציפורניים שבירות.
ההשפעה המעוררת של זרימת הדם חלה גם על מערכת העיכול ומסייעת במקרים של בעיות בסילוק הפסולת וגם של ספיגה לקויה: ניתן להעלות באמצעותו את רמות הכלורופיל, הברזל ומינרלים רבים. לא רק כיוון שהם מצויים בסרפד אלא כיוון שהסרפד גם מגביר את יכולת הספיגה לחומרים אלה גם אם מקבלים אותם ממקורות אחרים.

שימושים מקובלים
במקרים של בעיות עיכול (עצירות, הרעלות קיבה) ובמקרים של עצירת שתן.
במינונים גבוהים – הסרפד מסייע גם במקרים אקוטיים, במקרים של אלרגיות מסוגים שונים, בעיקר במערכות הנשימה: אסטמה, נזלות, התעטשויות, סינוסיטיס (ידוע גם כצמח מכייח), ובאלרגיות של העור.
ערביי ישראל מבשלים את הסרפד גם במקרים של כאבי גב ומפרקים.
בין התכונות הרפואיות המוכחות: אנטי דלקתי (כולל דלקות בדרכי השתן), אנטי ראומטי, משמש כטיפול משלים במחלות פרקים (בעיקר בדלקת פרקים ניוונית וגאוט).
מסייע גם לאנמיה ומשקם רקמות ריריות בגוף.

נשים
במקומות מסויימים בעולם נעזרים בסרפד להגברת ייצור חלב אם.
מתאים במיוחד לשלבים המתקדמים של ההריון, ויכול לסייע לבעיות אופייניות לתקופה זו: חולשה, בצקות, ספיגה לקויה של מערכת העיכול, בעיות בזרימת הדם, בעיות הקשורות לשיער ולציפורניים. עלי הסירפד בטוחים לשימוש בשלבים אלה של ההריון!
מסייע גם לדימומים פנימיים, דימומים לאחר לידה והפרשות וגינאליות מרובות.

גימיק
כשמו כן הוא: אלה הן השערות החלקלקות והרכות שעוטפות את קלח התירס ומציצות מבין העלים הירוקים שעוטפים אותו.
שערות לבנבנות ושקופות מעט (או עם נגיעות חומות – סימן לבשלות התירס).
באנגלית מכנים אותן corn silk ("משי התירס").
זוהי למעשה התפרחת של צמח התירס, העשירה בחומרים מזינים.
בעולם כבר למדו להכין משערות אלה סיגריות צמחיות שמסייעות להיגמל מעישון, וגם – לייבש ולחלוט אותן למטרות שונות (כולל אמבטיות להרגעת כאבי רגלים).
אבל כדי להפיק מהן את האוצר התזונתי ואת הרכיבים הפעילים שאנחנו מוצאים בתוספים השונים, משתמשים דווקא בשערות הירוקות יותר של התירס שטרם הבשיל לגמרי.

הסגולות הרפואיות
השערות הדקיקות הללו מכילות שורה ארוכה של רכיבי תזונה חיוניים: ויטמיני B, A ו-K. ברזל, אבץ, אשלגן, סידן, מגנזיום, זרחן, צורן. וכן – נוגדי חמצון וחומרים פעילים כמו פנולים, פלבנואידים, טאנינים ועוד.
השילוב הזה תורם לפעילות משתנת ולשיקום ריריות דרכי השתן.
מפעילויות אלה נובעים שימושיו העיקריים של זקן התירס.
אפשר לראות ב"זקן התירס" את ה"אורולוג" שבין צמחי המרפא.
הוא מסייע כמעט לכל בעיה ולכל מצב שקשורים בדרכי השתן ובכליות, ומכאן נובעת גם פעילותו כמוריד לחץ דם ובצקתיות יתר, כמרגיע ומשכך.

שימושים
משתן, מעודד הפרשה של נוזלים מהגוף ומפחית בצקות.
מאזן לחץ דם (מתאים לטיפול תומך ביתר לחץ דם), מונע זיהום וגירוי של דרכי השתן, מטפל בדלקות של דרכי השתן ושל הכליות (גם בדלקות כרוניות וגם בדלקות חריפות), מפחית ומקל כאבים במתן שתן, מחזק את שלפוחית השתן ומסייע במצבים של השתנה תכופה ודחופה, מונע היווצרות אבנים בדרכי השתן, בכליות ובמרה, ומסייע לסילוק אבנים קיימות, מסייע בטיפול בבלוטת ערמונית (פרוסטטה) מוגדלת או מודלקת, מגן על רקמות פנימיות, מרגיע ומשכך.
במצבים מהסוג הנ"ל מומלץ לעתים קרובות לשלב אותו עם סירפד ועם שן הארי
פעילותו עדינה ובטוחה.
לא נמצאו תופעות לוואי, והוא מתאים לשימוש גם במהלך הריון וגם במהלך הנקה.

גימיק
מקורה של המרווה אצלנו, באזור הים התיכון ובמזרח התיכון. רק בימי הביניים התפשט הגידול לאירופה, והמרווה הפכה גם שם לאחד מצמחי המרפא הנפוצים ביותר בשימוש. המרוה כוללת אין סוף סוגים וזנים. אך הנפוצים ביותר הם "המרווה המשולשת" (בעיקר בארץ) ו"המרווה הרפואית" (בעיקר באירופה).
יש כאלה שמבלבלים בין שני מינים אלה. אבל לא נורא! מבחינת היתרונות והשימושים שעושים בהם – הם כמעט זהים.
המרווה המשולשת (או הרפואית) נחשבת למלכת צמחי הרפואה העממית, בעיקר בזכות הרשימה הארוכה של פעילויות תרפויטיות שהיא מציעה לרפואה הטבעית.
זה מתבטא גם בשמות שניתנו לה: באנגלית למשל היא נקראת SAGE מקור השם הוא במלים הלטיניות: SALVIA או: SALVARE שמשמעותן: "להושיע"
השם העברי "מרווה" מקורו בשמה הערבי: "מירמיה" ("המבורכת") על שם מרים, אמו של ישו. הערבים מספרים שכשברחה מפני הורדוס למצרים, היא ניגבה בעלי המרווה את פניה ופני תינוקה – ישו – כדי להתרענן מהחום הכבד. ומכאן מקור השם "מרמיה" שפירושו "המבורכת". אז במה היא מבורכת? …

הסגולות הרפואיות
היא מבורכת בשמן אתרי המכיל "טויונים" (חומר מחטא, שמדכא את פעולתם של רעלנים שונים ומשפיע גם על מערכת העצבים).
בשמן הזה מצויים גם מרכיבים אחרים הפועלים כנגד חיידקים ונגיפים, ומרכיב נוסף שמצוי בצמח ("חומצה רוזמרינית") מעניק לה גם פעילות אנטי דלקתית.

שימושים
ברפואת הצמחים המודרנית משתמשים בה בעיקר לטיפול מקומי בדלקות גרון ודרכי הנשימה (הצטננויות, שיעול, ליחה, כאבי אוזניים וכו'), לטיפול בבעיות עיכול, בתסמינים של גיל המעבר, לטיהור הדם,
להורדת לחץ דם, הורדת סוכר בדם, טיפול בדלקות מפרקים, ולהורדת חום.
היא יעילה גם כתרופה משתנת, כטיפול בפצעי עור, בפטרת באצבעות הרגלים, במקרים של חוסר תיאבון, ולהפחתת הזעה.

אזהרות / התוויות נגד
• חשוב לזכור, שדווקא החומר המבורך ביותר: ה"טויונים" שהוזכרו קודם, אסור בשימוש במינונים גבוהים.
שימוש מוגבר ישפיע לרעה על מערכת העצבים ועלול לגרום להשפעות דומות להשפעות של סמים כמו חשיש.
שימוש מוגבר עלול לגרום גם להתכווצויות, עוויתות, פרכוסים ואפילו איבוד הכרה.
משום כך אין לצרוך את המרווה לטווחים ארוכים וממושכים, והיא אסורה בשימוש לחולי אפילפסיה (מחלת הנפילה).
• כיוון שהמרווה מייבשת את חלב האם, אין היא מומלצת לנשים הרות ומיניקות (אלא אם כן האשה מעוניינת דווקא בעצירת החלב).

גימיק
הבבונג (המוכר גם בשם: "קמומיל גרמני") גדל בהונגריה, אך המוניטין שלו הולך לפניו כמעט בכל מקום. זהו גם אחד מעשבי המרפא הוותיקים ביותר (במצרים השתמשו בו עוד בימי הפרעונים). השם "בבונג" – מקורו בפרסית, והשם "קמומיל" – מקורו ביוונית. אבל הפירוש זהה. כל אחד משני השמות הללו, הפרסי והיווני, מורכב משתי מלים: "תפוח" (בגלל הריח שמזכיר תפוח) ו"אדמה" (כיוון שזהו צמח קצר והפרח מרכין ראשו לכיוון האדמה).
הפרח עצמו קטן מאד אבל הוא מכיל ריכוז עשיר של מרכיבים פעילים. מרכיבים אלה מצויים בעיקר בשמן האתרי שמופק מהפרח (נחשב לאחד השמנים היקרים יותר, ומשמש גם בתעשיית הקוסמטיקה).

הסגולות הרפואיות
אם הסירפד בולט בכוחו ה"מניע" (מעורר וממריץ את תנועת הדם, הלימפה והשתן) הבבונג בולט דווקא בכוחו ה"מרגיע" (התפרסם ברפואה העממית בעיקר ביכולתו להרגיע את מערכת העצבים, את העור ואת מערכת העיכול).
ברפואה הטבעית משתמשים בו גם כתרופה "אנטי ספסטית" (נוגדת עוויתות), משחררת שרירים, משככת כאבים, ומשקיטה גם את הפן הנפשי. אבל זו רק ההתחלה…
את הפעילויות של הבבונג ניתן לזקוף למגוון של נוגדי חמצון ושל מינרלים חיוניים שמצויים בו: סידן, מגנזיום, זרחן, אשלגן, נתרן, אך לא פחות מכך למרכיבים שמוכרים גם בעולם הרוקחות ובראשם: אזולן, איפגנין וקוורציטין. מרכיבים אלה מצטיינים בתכונות מחטאות (אנטיספטיות), אנטי דלקתיות, ובפעילות נוגדת חיידקים ופטריות (משום כך מגן הצמח על הקיבה מפני כיבים)

שימושים נוספים
בזכות הפעילויות שהוזכרו עד כה, משתמשים בבבונג לשיכוך כאבים מכל הסוגים (ראש, גרון, בטן, שיניים, שרירים, מפרקים ועוד).
כמו כן, משתמשים בו לטיפול בתסמונת המעי הרגיז, לשיכוך עוויתות בלתי רצוניות, להפחתת גזים, עצירות, שלשולים, צרבת, בחילות, דלקות מעי ודלקות בדרכי השתן, לטיפול באלרגיות, לחיזוק המערכת החיסונית, לזירוז הגלדת פצעים ואיחוי רקמות.
שימוש נפוץ נוסף הוא טיפול בגירויי עור שונים ושיקום שיער פגום (משום כך משלבים אותו במוצרי קוסמטיקה וסבונים טבעיים).

ילדים, קשישים ונשים
ברפואת הצמחים המודרנית משתמשים בבונג בעיקר כמרגיע עדין, שמסייע בן השאר לנדודי שינה, וכתומך בבעיות עיכול.
הפעילות העדינה שלו מתאימה משום כך גם לטיפול בקשישים ובילדים (כולל גזים בתינוקות), ולשימושים ארוכי טווח.
הבבונג מקל ומפחית מתח קדם-ויסתי אצל נשים, הן בזכות פעילות משתנת שמקטינה את אצירת הנוזלים בגוף, והן בזכות הפעילות האנטי דיכאונית הקלה והמרגיעה, שמסייעת להשתחרר ממתח ועצבנות שנשים רבות סובלות לפני המחזור. הצמח נחשב לבטוח גם אצל נשים בהריון.

גימיק
הגדילן הוא צמח קוצני בעל פריחה סגולה, שמתנשא לגובה של עד 2.5 מטר.
מקורו באגן הים התיכון, והשימוש בו למטרות ריפוי ידוע עוד בתקופת יוון העתיקה.
הגדילן הוא למעשה הצמח הנחקר ביותר, ב-20 השנים האחרונות, בטיפול במחלות כבד.
באירופה וארה"ב אף נעשה שימוש בחומרים שהופקו מהגדילן, בזריקות אל הווריד, במקרים של הרעלות כבד אקוטיות, ובארה"ב מתועדים מספר מקרים שבהם גרמו זריקות אלה להצלת חיים.

הסגולות כרפואיות
בשנים האחרונות הפכו זרעי הגדילן לתוסף תזונה פופולארי, בעיקר למטרות טיהור הגוף מרעלים. נבטי הזרעים ידועים כמאכל מזין מאד ומשלים חסר בויטמינים.
הזרעים עשירים בנוגדי חמצון, וחומצות שומן חיוניות.
הם מכילים גם קבוצת מרכיבים פעילים ("סילמרין") שאחראיים לתכונות הריפוי של הצמח: הם משקמים את תאי הכבד, ומשחררים אותם מרעלים.
אחד מהם (ה"סיליבין") נחשב למרכיב הנחקר ביותר בטיפול במחלות כבד שונות כמו: דלקות כבד כרוניות (כולל הפטיטיס B ו-C ), שחמת הכבד, במקרים של כולסטרול גבוה וכבד שומני.

שימושים
טיהור הכבד, מערכת העיכול והכליות מרעלים, כימיקלים, תרופות והורמונים, הגנה על הכבד מפגיעה דלקתית, חידוש תאי הכבד, צמצום רגישות הכבד לאנטיביוטיקה ואלכוהול,
הפחתת רמות שומנים וכולסטרול בדם, המרצת פעילות המרה, שיפור עיכול ויציאות, שיפור ספיגת הויטמינים והמינרלים (ובעיקר – ברזל), טיפול בדלקות במערכת העיכול (כולל כיבים, קרוהן וקוליטיס), תמיכה בטיפול כימותרפי והפחתת תופעות לוואי של כימותרפיה.

נשים, קשישים וילדים
מתאים מאד לשימוש במהלך ההיריון וההנקה (מונע בחילות בהריון, משפר תהליכי ספיגה, עיכול וחילוף חומרים. כתוצאה מכך: הגברת ייצור החלב ואיכותו).
מטפל במקרים של תיאבון חלש, בקשיי ספיגה והתפתחות איטית בילדים ובתינוקות, וגם באלרגיות ורגישויות לסוגי מזון שונים.
משפר ספיגה גם אצל קשישים.
צמח עדין ובטוח מאד.
ניתן לשימוש במשך תקופות ארוכות ללא חשש, גם במינונים גבוהים.

הספירולינה
השייקים שאנו שותים בסדנאות הניקוי מכילות את האצה בצורתה החייה והקפואה. קיימים "חטיפי ספירולינה" טעימים ביותר, והם לאחרונה נחשבים לחטיף הבריא שכבש את אירופה.
ספירולינה היא אצה חד תאית שמשמשת בעיקר כמזון-על או מולטיויטמין טבעי. היא שייכת למשפחה של האצות הכחולות ירוקות, אחת מבין התושבות הקדומות ביותר בכדור הארץ. היא נקראת כך בגלל צורתה שדומה לספירלה. הספירולינה הינה מזון מלא ולא מעובד. בעת העתיקה היא נחשבה ל-"מזון מרפא" בתרבות האצטקית בדרום אמריקה ותרבות הקנם באפריקה.
צריכת ספירולינה חייה או קפואה מומלצת מכיון שהיא מכילה פי-2 חומצות אמינו ואף יותר ויטמינים.
הספירולינה המיובשת מיובשת בטמפרטורה נמוכה של עד 40 מעלות במיבש סולארי שמנצל את חום השמש בנגב ואינו צורך חשמל.
בצורת היבוש המיוחדת הזו נשמרים מירב הרכיבים המזינים שבספירולינה, לעומת יבוש בהקפאה, התהליך התעשיתי הסטנדרטי שגורם לאובדן של חלק גדול מהרכיבים התזונתיים.

כדאי לשלב את הספירולינה בתזונה שלנו היות והתזונה המודרנית מבוססת בעיקרה על מזון תעשיתי, ז"א שעל אף שמזון זה משביע ועל אף שהוא בעל ערך קלורי גבוהה הוא אינו מכיל כמות מספקת של רכיבים תזונתיים כמו ויטמינים ומינרלים ורכיבים מעודנים יותר כמו חומצות אמינו ואנטי-אוקסידנטים.
לכן גופינו נמצא במצב רווי קלוריות אך בכל זאת רעב, מצב רפואי של ממש שבין הסימפטומים שלו נכללות כמה מהבעיות היום יומיות הנפוצות במערב:
עיפות כרונית, מתח ומערכת חיסונית מוחלשת. על פי סוכנות החלל האמריקאית קילוגרם אחד של ספירולינה שווה בערכו התזונתי לטון פירות וירקות!

בספירולינה יש 60% חלבון צמחי מלא ולכן היא מצוינת לתזונה צמחונית, לניקוי הגוף ומכיון שהינה משביעה מאוד מומלצת לדיאטה.
הצפיפות התזונתית הגבוהה בספירולינה עוזרת לגוף לחזור לאיזון: פי 2300% יותר ברזל מתרד.
פי 3900% יותר בטא-קארוטן מגזר. פי 300% יותר סידן מחלב.
פי 375% יותר חלבון מטופו. פי 31% יותר אנטי-אוקסידנטים מאוכמניות.

מחקרים הראו שלספירולינה התכונות הבריאותיות הבאות:
עוזרת לגוף להתאושש מהר יותר ממחלה, אנטי דלקתית, מחזקת פעילות של המערכת החיסונית, מקור טוב לברזל ומגנזיום, מסייעת לניקוי הגוף ממתכות כבדות, עוזרת נגד עייפות כרונית, עוזרת לווסט את רמת הכולסטרול וההורמונים, מסיעת לשיפור הראיה.
ניתן לרכוש את הספירולינה החייה והקפואה בחוות אדמאמא ישר מהמגדלים ואת חטיפי הספיר ולינה גם במדבריא

מי אמר שלחולי סוכרת אסור לאכול פירות?
קחו למשל את הפירות הגרגריים (בלוברי, תות שדה, מיני פטל שונים) באסופות תרגומי המחקרים שמפיק ד"ר מרדכי הוכברג – מטפל ברפואה טבעית – תמצאו גם ציטוטים מפיו של ד"ר אנדרו ווייל שמוכיחים שפירות אלה אינם רק מקור רב ערך לויטמינים, נוגדי חמצון וסיבים, אלא גם בעלי מדד גליקמי נמוך (כלומר, הם מתפרקים לאט יחסית, גורמים לשחרור איטי והדרגתי של הסוכר לדם, ובעקבות כך להפרשה נמוכה יותר של אינסולין ושליטה טובה יותר ברמות הסוכר בדם לאורך זמן) זאת בניגוד לפירות בעלי מדד גליקמי גבוה (שמתפרקים מהר, גורמים לעלייה מיידית וגבוהה של הסוכר בדם ובעקבותיו – גם של האינסולין). פירות אלה הם משום כך הבחירה האופטימלית לחולי סוכרת. אפילו כשהם מוקפאים (אך כמובן – לא כשהם מוקפאים עם תמיסת סירופ סוכר!).

בעיקרון – לחולי סוכרת מותר ואפיל מומלץ להתיידד עם כל הפירות בעלי הערך הגליקמי הנמוך. כמו למשל:
תפוחי עץ, שבנוסף מספקים כמות בעלת ערך של ויטמין C וסיבים חיוניים.
אנחנו ממליצים לאכול אותם בתוספת קינמון, לא רק בגלל צירוף הטעמים הנעים, אלא כיוון שהקינמון הוא תבלין שמוריד (!!!) את רמת הסוכר.

הדרים (תפוזים, אשכוליות, פומלות ומנדרינות). גם אלה מספקים כמות יפה של ויטמין C. א ב ל – לחולי סוכרת לא מומלץ לשתות אותם כמיץ אלא לאכול אותם בשלמותם.
הסיבים שבפרי מאטים את התפרקות הסוכר, וללא הסיבים – המיץ המרוכז מאבד מהערך הגליקמי הנמוך, אלא אם כן אתם מוהלים אותו בכמות רבה של מים נקיים.

הפתעה: מתוק זה רע? לא תמיד
סגולות בריאותיות רבות באכילת תמרים

בסרטון של מיקי אבירם – פרופסור לביוכימיה בפקולטה לרפואה של הטכניון ובבי"ח רמב"ם תשמעו שהתמר לא זו בלבד שאינו מעלה את רמות הסוכר בדם וגם לא את רמות הכולסטרול, הוא אפילו מפחית את רמות הטריגליצרידים.

התמר מכיל סוכרים טבעיים ולמרות זאת הוא לא גורם לעליה במשקל ולעליה של רמות הסוכר.
אכילה של 100 גר' תמרים ליום במשך חודש לא גרמה לעליה ברמות הסוכר ובמשקל. המחקר נעשה עד עכשיו רק על הזנים מג'והל וחלאווי.
בעתיד יחקרו גם זנים מקומיים.

צפו בסרטון – ללקק את השפתיים, לברך על התמר, ולהמתיק את החיים פשוטו כמשמעו. אבל כרגיל, לא לשכוח את מילת המפתח: "פרופורציות"…

הבריאות הטבעית על פי ד"ר שלטון

גישת הבריאות הטבעית (Natural Hygiene), כמו הרמב"ם, טוענת שבריאות מושלמת היא המצב הטבעי של האדם ותוצר ישיר וטבעי של אורח חיים בריא ושמירה על חוקי הטבע. על כן, הבריאות הטבעית היא מערכת כללים ועקרונות שנולדה מן הטבע עם בריאת התא הראשון או עם בריאת האדם, מיומו הראשון על פני האדמה.

באמצעות הגישה ניתן להרפא באופן עצמי, על ידי מנגנוני הריפוי העצמיים של הגוף מבעיות בריאות כמו:
מחלות אקוטיות: הצטננויות, שפעת, חום, דלקות גרון, ברונכיטיס, דלקת ריאות, שחפת, מחלות ילדים.
מחלות כרוניות: דלקות במעיים, טחורים, קוליטיס, אולקוס, כיבים בכל הגוף, בעיות עיכול, גזים, שלשולים, עצירות, כאבי ראש, מיגרנה, חולשה, עייפות מתמדת, אסטמה, דלקות פרקים, אולקוס כרוני, קדחת השחת, יתר לחץ דם, שיקום מחלת לב עקב סתימות עורקים, עודף כולסטרול ושומנים בדם, טרשת עורקים, סכרת, דלקות עור, פוריות ובעיות בערמונית – מוגדלת, בעיות בדרכי השתן (דלקות, סתימות), עקרות אצל נשים, הפלות חוזרות, דלקת כליות, אבני מרה, גידולים, מניעה/האטה של עששת וחורים בשיניים בקרב ילדים ומבוגרים, מחלות עצבים שונות, חרדות, מתחים, כאבי שרירים, חוסר שינה, אלרגיות מכל הסוגים, היפראקטיביות בקרב ילדים, בעיות בהפרשות בלוטות הורמונליות (חוסר איזון) וחילוף חומרים, תופעות גיל המעבר, אוסטאופורוזיס ( "בריחת סידן"), אנמיה כרונית, עודף משקל והרזיה, אנורקסיה, מניעת הזדקנות מוקדמת ועצירתה, מניעת מחלות בקרב ילדים ומבוגרים.
מחלות מערכת העצבים: אפילפסיה, מחלת פרקינסון,אלצהיימר, טרשת נפוצה,
אפשרי גם לרדת במשקל בקלות וללא "דיאטה" שנואה וספירת קלוריות.

יש להדגיש שהבריאות הטבעית אינה מטפלת רק במחלה אלא בגוף ובנפש בכללותו
הטענה היא שלמעשה מרבית המחלות בעולם המערבי נגרמות על ידי הרעלה עצמית מצטברת, בדרגה זו או אחרת, במקביל לגרימת מחסור ברכיבי תזונה וחומרים חשובים רבים. קיימות הוכחות רבות לכך, אבל ההוכחה החותכת ביותר היא העובדה שכאשר הגוף מנוקה על ידי תזונה נכונה ואמצעים אחרים, רואים עלייה בהפרשות הגוף ובחומרי הרעל שבהן, והבריאות משתפרת במהירות גדולה, במרבית המקרים.

לכן ממש לא משנה מה היא המחלה 
כשהגוף מטופל נכון, כלומר מקבל את כל צרכיו בצורה מדויקת הוא חוזר למצבו התקין והבריא.
לצערנו לעיתים במגבלות של הנזק שכבר נגרם, אם הוא בלתי הפיך.

איכלו פחות ותהיו בריאים יותר , מחקרים מוכיחים באופן חד משמעי כי בקרב אנשים שמנים רמת התחלואה גבוהה יותר מאשר אצל רזים, מרבית הקשישים שהגיעו לזקנה ושיבה הם רזים.

קיצוץ משמעותי (של כשליש) בצריכת הקלוריות היומית מאריכה חיים וחשוב יותר משפרת את איכותם. זאת כמובן בתנאי שהתפריט מאוזן ומכיל ויטמינים ומינרלים.

טוב כמה ארוחות קטנות ביום על פני ארוחה אחת גדולה וכבדה, שמביאה בעקבותיה עייפות ותחושת כבדות, איכלו בישיבה, בנחת , לעסו היטב את המזון והתענגו עליו. אכילה מהירה גורמת ללחויות ואלרגיות בגוף. היא גם מונעת הגעה לתחושת שובע ולכן אנו אוכלים יתר על המידה. תזונה נכונה משמעותה לא רק מה אוכלים גם איך, מתי, כמה ולמה!

רצוי להתחיל כל ארוחה עם סלט חי או ירקות חתוכים יחד עם עלים ירוקים המכילים סיבים המסעיים בתהליך העיכול, מאזנים רמות סוכר, וגם מוסיף טעם לסלט.

אדו ירקות כשהם שלמים , וחתכו אותם רק בעת ההגשה, כך ישמר חלק גדול יותר ממרכיבי התזונה החיוניים שלהם.

פירות וירקות אדומים וכתומים וכן מולאסה , שמן נבט החיטה, אגוזים , אומגה 3 משמן זרעי המרווה ולא מדגים, מקטינים את הסיכון לחלות בסרטן.

איכלו כל יום פרי או ירק שצבעם כתום, פירות וירקות כתומים מכילים בטא קרוטן חומר שיוצר ויטמין A ויש לו השפעה נוגדת חמצון. בעיקר הגזר שהוא ירק על עשוי להציל חיים. הוא אחד המזונות החשובים ביותר למלחמה בסרטן כאשר לצידו ניצבים ירקות ירוקים כמו כרוב וכרוב ניצנים, כרובית וברוקולי. לנבחרת הכתומים משתייכים גם בטטה, דלעת, דלורית, מלון כתום, מישמש ומנגו.

מומלץ לאכול אורז מלא, לחם שיפון, פסטה מחיטה מלאה , קטניות, ומזון המכיל הרבה סיבים ומעט שומן.

תחליף חלבון לכל הצמחונים – אורז ועדשים, קינואה, חומוס וטחינה.

הוסיפו לסלט הירקות הרגיל שלכם ירקות חיים טריים כמו כרובית, סלק , גזרי וסלרי מרוסקים בפומפייה (זה גם טעים וגם בריא).

במקום חטיפים עתירי קלוריות , מלח וסוכר רצוי לאכול בין הארוחות ירקות טריים או פירות .

רצוי להתחיל את היום עם פירות ולאכול אותם עד הצהריים. הם אנרגטיים ותומכים בתהליך ניקוי הגוף הנמשך עד שעה 12.00.

הכניסו לתפריט היומי שלכם שתיים שלוש כפות שמן זית (בצורתו הטבעית מכבישה קרה , ולא מטוגן או מבושל). שמן זית מוריד את רמת הכולסטרול הרע וסופח אליו שומנים " רעים ".

העדיפו שמן זית על כל שמן אחר, העדיפו טחינה ואבוקדו על פני חמאה . הימנעו מצריכת מרגרינה.

הימנעו מצריכה רבה של חומצות שומן רוויות מזונות עשירים בכולסטרול ושומנים מן החי כגון בשר שמן, ביצים, חמאה, שמנת ומוצרי חלב שמנים. עם זאת זכרו כי חומצות שומן בלתי רוויות הנחוצות לגוף מצויות בירקות רבים ובדגי הצפון .

כדי להוריד את רמת הטריגליצרידים וכולסטרול רצוי להקפיד על דיאטה דלת פחמימות ( להימנע מסוכרים זמינים ופחמימות מעובדות), ולהשתמש בתוספי מזון כמו אומגה 3 משמן זרעי המרווה וויטמין C.

פיצוחים יש לאכול לא קלועים. פיצוחים למיניהם הם עתירי שומן וקלוריות, המעיטו באכילתם ככל האפשר.

איכלו אגוזי מלך ושקדים כלופים (אחרי השרית לילה במים).

המעיטו בצריכת מלח, ברוב המזונות שאנו אוכלים כבר יש מלח, במיוחד במזונות מעובדים ומשומרים, בגבינות הקשות ובדגים מעובדים למיניהם.

גוונו את התפריט שלכם איכלו מידי יום ירקות שונים , פירות , דגנים וקטניות.

הימנעו ממתקים למיניהם , הם אומנם מעלים את רמת הסוכר במהירות ונותנים תחושה זמנית קצרה של מרץ , אבל לאחר מכן חלה שוב ירידה ברמת הסוכר, וזהו תהליך מזיק.

הרבו באכילת סיבים מן הטבע, אין צורך להוציא כסף על טבליות סיבים. כל ירק ופרי על קליפתם דגנים מלאים (קמח מלא, אורז מלא, סולת מלאה וכולי) מכילים אותם. הסיבים סופחים אליהם שומנים ומונעים מהם להיספג בגוף, מאחר שהם עוברים בגוף כמסה שאינה נספגת, הם גורמים לתכולת המעיים לעבור מהר יותר בדרכי העיכול ומונעים עצירות והתפתחות סרטן המעי הגס.

המעיטו בשתיית קפה (בעיקר נשים בגיל המעבר ואחריו), מפני שהוא גורם לדלדול העצמות ומזרז יצירת אוסטיאופורוזיס. על כל כוס קפה יש לשתות 2 כוסות מים היות והוא סופח נוזלים.

שתו כוס יין אדום לפחות פעם בשבוע – בגרעיני הענבים ובקליפות שלהם נמצאים חומרים הנקראים פוליפנולים- חומרים אלה, לצד נוגדי חמצון אחרים הנוכחים ביין האדום שאנו אוהבים, תורמים למניעת טרשת עורקים, מסייעים בהפחתת קרישי דם ומאפשרים זרימה תקינה של הדם בכלי הדם.

בעולם המערבי קמו מתנגדים רבים לחלב בקר, האדם הוא בעל החיים היחידי (מלבד עגלים כמובן(ששותה חלב בקר. ראשית , החלב שאנו שותים מועשר בכל מיני הורמונים, אנטיביוטיקה, ויטמינים וחומרים נוספים שמאביסים בהם את הפרות כדי שיניבו יותר חלב. שנית , בחלב יש גם חומרי הדברה עקבות ממזונן של הפרות, כך שעם החלב אנו שותים עוד דברים רבים, וחלקם מזיקים. המתנגדים לצריכת חלב ומוצריו טוענים שאי אכילתם מפחיתה את הסיכון לחלות באלרגיות, מחלות פרקים , מחלות בדרכי הנשימה , מחלות ניווניות ועוד. חלב אורז או חלב סויה הם תחליף מצוין , וניתן להשיגם בכל סופרמרקט. מוצרי סויה טעימים ביותר ובריאים לאין ערוך ממוצרי חלב בקר.

הרבו באכילת ברוקולי וכרוב ניצנים, יש בהם תכונות נוגדות חמצון יעילות וזמינות לגוף.

פירות יבשים נחשבים מזון בריאות מרוכז, אבל הם מכילים כימיקלים וחומרי שימור נגד חרקים ומזיקים אחרים. ניתן לייבש בבית , בשמש המרפסת או בתנור פירות שונים, כמו משמשים, שזיפים ותפוחים, ללא כימיקלים. כך תדעו בדיוק מה נכנס אל גופכם ובעיקר מה לא.

בצמחים יש כימיקלים צמחיים שמעניקים להם את צבעם, טעמם ועמידותם, הכימיקלים הצמחיים מגנים גם על האדם שאוכל אותם. נכון שאפשר לצרוך אותם גם באופן מלאכותי (תעשייתי) ומרוכז, אבל למה לא ישר מן הטבע ?

חשוב מאד לאבחן מוקדם חסר בוויטמין B12 , מחסור בו יכול לגרום נזק למוליכות של העצבים, לחולשה מוטורית, לבעיות קוגניטיביות ולתהליכים מטבוליים. לעתים הפרעות לא ברורות במערכת העצבים, תחושות מוזרות והפרעות תפקודיות נעלמות עם נטילת B12.

הרבו בשתיית מים (אלא אם אתם חולי לב או כליות והרופא הגביל אתכם בצריכת נוזלים) , הכמות הרצויה היא לפחות 2 ליטרים ביום , ובקיץ אף יותר עד שצבע השתן בהיר וצלול. עם הגיל יורדת תחושת הצמא, ולכן יש הממעטים בשתייה ואינם ערים לירידה בכמות הנוזלים בגוף , ירידה שעלולה לגרום לקרישי דם. המים אינם מכילים קלוריות , ניתן גם לשתות מיצי פירות או ירקות סחוטים טרי.

חשוב לשתות הרבה מים . הגוף שלנו מכיל.כ-70% נוזלים. יש לשתות 2 כוסות מים בטמפרטורת החדר עם הקימה בבוקר. יש לשתות מים במהלך היום עד חצי שעה לפני ארוחה ושעה אחריה כדי לא לדלל את מיצי העיכול ותהליך העיכול יתבצע בכלות. לדברי הרמב"ם גם גורמת לאכילת יתר.

הימנעו מצריכת ממתיקים מלאכותיים , כולם חומרים כימיים ורובם נמצאו קשורים בצורה זו או אחרת במחלת הסרטן קל מאוד להתרגל למשקאות ללא סוכר , שהרי טעם הוא דבר שניתן לאילוף. תחליף מצוין עלי סטיויה, טיפות או אבקה וכן לי צוף של ד"ר טבעוני המותר גם לסוכרתיים.

נטילת תוספי מזון ללא הכוונה או הבנה בתחום יכולה להזיק יותר מאשר להועיל. אנשים בריאים שאוכלים מזון מגוון אינם זקוקים לתוספי מזון. אם אתם חולים או נוטלים תרופות – רצוי שתתייעצו עם מומחה.

כדי לשפר את ספיגת הסידן בגוף , עדיף לצרוך אותו בכמויות קטנות כמה פעמים ביום מאשר ליטול כדור בן 1000 מ"ג פעם אחת ביום. הדרך הטובה ביותר לספיגת הסידן הוא דרך הצמחים והירקות.

יש לבדוק את רמת ויטמין D בגופינו.(עוזר לספיגת הסידן) בשנים האחרונות נוצר חסר בעולם המערבי. יש ליטול בין 7-10 טיפות ויטמין D ביום לפי הצורך. הוא גם מחזק מערכת חיסון בחורף ומונע את מחלות השפעת השונות. ספיגת הטיפות טובה יותר מאשר בכדורים.

מלח , אלכוהול , עישון , קפאין וצריכה גבוהה של חלבונים (בדיאטות עתירות חלבונים) מגבירים את הפרשת הסידן בשתן וגורמים לאובדנו.

המעיטו בצריכת מזונות שמכילים תוספת זרחן (פוספט) , כמו משקאות תוססים וממותקים. צריכה גבוהה של זרחן וצריכה נמוכה של סידן תורמות לפירוק העצם.

שמרו על צירופי מזון נכונים. יש לאכול חלבונים ופחמימות בארוחות נפרדות. כך תמנעו תסיסה וריקבון במעי הגס, תגבירו את ספיגת חומרי התזונה לדם והעיכול יתבצע בצורה קלה יותר והאנרגיה תתפנה לאיזון מערכות אחרות בגוף.

הפחיתו מאכלים סותמים, הגרועים ביותר הם בשר אדום, מוצרי חלב, מוצרי קמח לבן, אוכל מעובד, מטוגן, ומאכלים המכילים שמנים או שומנים רוויים.

צום לסוגיו (מלא, חלקי, עם מיצים וכולי), מומלץ מאד לאנשים שאינם חולים, צום עם דיאטת מיצים הוא השילוב הבריא ביותר, והכוונה להימנעות מוגבלת בזמן מאוכל מוצק, לא מנוזלים! מומלץ לצום יום אחד בשבוע שהוא לא יום עבודה לא לאכול, אבל להרבות בשתיית מים, או פעם בשבוע שבועיים ולפחות פעם בחודש.
בצום מעל שלושה ארבעה ימים יש צורך בהשגחה רפואית ורצוי לא לבצע אותו לבד בבית.

כמה משיטות הרפואה האלטרנטיבית עשויות לשפר הסתיידות עורקים, ויש רופאים בארצות הברית שמדווחים על היפוך של מחלות לב וריפוין בשיטות אנטי אייג'ינג שמשלבות מדיטציה , תזונה נכונה, טיפול תרופתי ופעילות גופנית.

גם הרמב"ם שחי לפני כ-800 שנה מדגיש שיש להרבות באכילת פירות וירקות, ולהמעיט באכילת בשר, סוכר לבן, קמח לבן ומוצריו ומלח. כמו כן להמעיט באכילת מזון מטוגן.
ועוד הוא כותב: " חולים כרונים רבים כגון כאבי פרקים, קצרת (אסטמה) וכן בעלי נטיות למחלת הנפילה, תרופתם פשוטה ומנוסה.
ע"י דיאטה מאוזנת ירפאו ממחלתם ללא צורך בתרופות נוספות. חולים אלו חייבים לאכול באופן קבוע מזונות בעלי ליחות דקה ועדינים לעיכול, חולים אלו חייבים להתעמל מידי יום התעמלות מאוזנת ובזה בלבד יהיו בריאים כאחד העם".

אין לאכול בשעות הערב המאוחרות או כאשר האדם מצוי במתח או התרגשות. תפוח עץ לפני השינה עוזר לשינה טובה.

הימנעו ככל האפשר מחשיפה לשמש, וכך תמנעו את הזדקנות העור (קמטים) ומחלותיו (סרטן העור), בארץ אין טעם להשתמש בקרם הגנה בעל מקדם הגנה נמוך מ-30.

אל תרשו לעשן לידכם, עישון פסיבי מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן הריאות.

אל תחסכו מעצמכם פעילות גופנית והשתדלו לא להגזים בה, פעילות מאוזנת ומושכלת כוללת שחייה קצרה, הליכה קצרה וריצה קצרה, לא יותר משעה ביום. לתשומת לבכם פעילות גופנית מוגזמת יכולה להיות מעמסה על הלב. פעילות גופנית מומלצת היא כחצי שעה שלוש ארבע פעמים בשבוע.

כדאי לרכוב על אופניים , בטיול אופניים כבן שעה ניתן לשרוף עד 500 קלוריות , הרכיבה משפרת את סיבולת הלב ריאה, מזרזת את חילוף החומרים, משפרת את זרימת הדם ומוסיפה איכות לחיים.
מדובר כמובן ברכיבה באזור פתוח עם אוויר צח, ולא ברחוב סואן , הומה אוטובוסים ושאר כלי רכב הפולטים גזים רעילים.

כדאי לצעוד במשך כחצי שעה שלוש פעמים בשבוע, רצוי באוויר הפתוח, אם צריך לבחור בין הליכון ביתי או מכון כושר לבין הליכה בצידי הכבישים עדיף הליכון.

כיווץ שרירים בלילה נובע מחוסר אשלגן, מיץ אשכוליות, בננות, עשויים לפתור את הבעיה, אם התופעה מתרחשת בלילה , קימה מיידית והליכה של צעד או שניים יפתרו את הבעיה.

אל תתמכרו לתרופות, קשישים נוטים לפתח תלות יתר בתרופות רבות, שלעתים מזיקות יותר מאשר מועילות, רבים מהחולים בחדרי המיון מגיעים בגלל מינון יתר של תרופות.

המין מצוין לבריאות, הוא מונע מחלות ומעכב הזדקנות.

אל תכנסו למתח בשל הפרעות שינה, לא להתפתות לכדורי שינה, הם אמנם מרדימים אבל השינה שבאה בעקבותיהם אינה בריאה ואינה מרעננת, ולמחרת מרגישים עייפים , יש המסתפקים בארבע עד חמש שעות שינה ביממה, לכל אחד מכסת שינה משלו, מנוחה רגועה בשכיבה בעיניים עצומות שווה באיכותה לשינה.

לפני שתשקיעו בשיפוץ הדירה או בהחלפת מודל המכונית, כדאי להשקיע בבריאות.

אהבו את עצמכם , פנקו את עצמכם והזכירו לעצמכם שאתם החשובים והאהובים ביותר בעולם כולו. אנשים שאוהבים את עצמם סולחים לעצמם, מרשים לעצמם להיות לפעמים גם לא בסדר והם בריאים יותר ומאושרים יותר. אנשים האוהבים את עצמם יכולים להעניק בקלות אהבה לאחרים.

נסו להיות אופטימיים, אנשים אופטימיים מצליחים יותר, אהובים יותר ובריאים יותר, אנשים פסימיים ורואי שחורות מביאים על עצמם בעיות ומחלות , בחזקת נבואה שמגשימה את עצמה. חשיבה חיובית עוזרת בכל שטחי החיים , אנשים אופטימיים אהובים יותר בחברה, ואפילו הרופאים (האמינו לי) אוהבים אותם יותר.

אל תרחמו על עצמכם, זכרו תמיד שיש אנשים עם צרות גדולות משלכם, מחלות קשות משלכם , בן/ת זוג ראוי פחות משלכם אם בכלל, ופחות כסף משיש לכם. אם שקעתם במצב רוח קודר או רחמים עצמיים השאילו סרט וידאו מצחיק או צפו בתוכנית טלוויזיה משעשת , צאו מזה, ויפה שעה אחת קודם.

ניתן לרפא מחלות או בעיות גופניות בעזרת מדיטציה ודמיון מודרך.

הרשו לעצמכם להשתנות, הרשו לעצמכם להיות גמישים יותר, לוותר ולסלוח, להבין ולקבל ולנסות דברים חדשים , אל תיתקעו בשל חשיבה מקובעת ומאובנת. חיים קלים יותר הם נטל קטן יותר על מערכת החיסון שלכם.

היו טובים לאחרים, עזרו לאנשים ללא שיקולי כדאיות, מעשים טובים שנעשים ללא ציפייה לתמורה יוצרים אנרגיה חיובית, והידיעה שעשינו משהו טוב עוזרת לתחושה הטובה שלנו עם עצמנו.
יש המאמינים כי מעשינו הטובים חוזרים אלינו, בחזקת " שלח לחמך על פני המים " , תנו לאנשים יותר ממה שהם מצפים, ועשו זאת בשמחה.

טלו אחריות על בריאותכם , לתשומת לב הנשים שימו לב !
אם אתן אחרי גיל 45 סמנו לעצמכן תזכורת להיבדק לפחות פעם בשנה בדיקת ממוגרפיה, ואחרי גיל 50 גם בדיקת צפיפות עצם.
בדיקות המעי הגס חשוב לערוך לפחות פעם בשנתיים, גברים ונשים כאחת . פעם בשנה בקשו מהרופא שלכם בדיקה שגרתית.

לעולם אל תצחקו לחלומותיו של הזולת ואל תזלזלו בחלומותיכם שלכם.

זכרו כי אהבות גדולות והישגים גדולים כרוכים בנטילת סיכונים.

אל תיתנו למריבה קטנה לפגוע בידידות גדולה.

היו פתוחים לשינויים אבל לא על חשבון הערכים שלכם .

למדו את החוקים והפרו אחדים מהם מפעם לפעם .

לבריאות טובה אהבו את עצמכם, פנקו את עצמכם והזכירו לעצמכם שאתם החשובים והאהובים ביותר בעולם כולו.

אנשים שאוהבים את עצמם סולחים לעצמם והם בריאים יותר ומאושרים יותר.

אנשים האוהבים את עצמם יכולים בקלות להעניק אהבה גם לאחרים.

נסו להיות אופטימיים. אנשים אופטימיים מצליחים יותר, אהובים יותר ובריאים יותר.

מזונות המונעים סטרס, מרגיעים ומזינם.

סלרי תרופת סבתא בדוקה להורדת לחץ דם, מומלץ 2-4 גבעולי סלרי ביום. מרכיבים בסלרי מפחיתים את הורמוני החרדה שגורמים להתכווצות כלי הדם. סלרי מכיל מרכיבי תזונה מרגיעים, כולל ניאצין.
גבעול סלרי לפני השינה יכול אפילו לשפר את שנתכם.
עוד מתכונותיו הרפואיות של הסלרי, הוא משתן קל ומנקה ומחטא ולכן מומלץ גם חליטה של סלרי כשיש דלקת בדרכי השתן או בתהליכי ניקוי מסיביים.

גרעיני חמניות- הם עשירים באשלגן, הם גם עשירים בויטמינים מקבוצת B (במיוחד 6B וחומצה פנטונטנית) ואבץ שממלאים תפקיד חשוב בבריאות יותרת הכליה.
יש ראיות לכך שבשעת מתח רמות החומרים המזינים האלה עלולות לצנוח.
הם מכילים גם רמה נאותה של ויטמין E שהוא אנטיאוקסידנט חזק ושומר אותנו מסטרס חמצוני.

מזונות המגבירים סטרס ומרוקנים את הגוף מאלקטרוליטים

קפאין – נמצא בקפה, תה, שוקולד, קולה, משקאות וחטיפי אנרגיה וכד'
קפאין בשילוב תזונה לקויה יעודד השמנה בטווח הארוך, מפני שהקפה מרוקן אותנו ממינרלים וויטמינים ומייבש אותנו, ובעצם מכניס את הגוף למצב של מצוקה מסוימת ואם לא די בכך, קפאין גורם לייצור אדרנלין המעלה את רמת המתח.

אלכוהול – גורם מרכזי למתח. האלכוהול הוא ההפך הגמור ממה שחושבים עליו! אלכוהול גורם להפרשת אדרנלין, הגורמת לעצבים מתוחים אשר מובילים לא פעם לאלימות, לנדודי שינה וכיוצא בזה.
עודף אלכוהול מעלה את משקעי השומן בלב ומחליש את המערכת החיסונית.

מאחלים לכם שפע בריאות צחוק והנאה רצופה !!!

קיים קשר ישיר והדוק בין הריון בריא, לידה קלה וטבעית, עד כמה שזה ניתן, הנקה ממושכת ומוצלחת ובריאות הילד – כי האחד מוביל לשני – אם ההריון בריא, יש סיכוי שהלידה תהיה קלה, לא יהיה עודף משקל והתינוק יצא לעולם בריא ובקלות.

התינוק מתחיל להיזון בתחילת ההריון ולכן כדי לתת לילדים לגדול בריאים, יש לדאוג שההריון יהיה בריא ואלה עקרונותיו:

א) תזונה נכונה קובעת את משקל האישה והכימיה של הדם . רוב המחלות בהריון הם תוצאה של תזונה לא נכונה, הגורמת ללחץ דם גבוה, לוורידים ברגלים ועוד.
ב) הימנעות מוחלטת מחשיפה לרעליים כימיים שתרכובותיהן אינן מתפרקות ע"י חיידקים ולכן הם חודרים למחזור הדם. עד שהרעלים יוצאים דרך השתן, מרעילים בדרך איבר אחרי איבר מה שמרעיל גם את העובר.
למשל עישון, או להבדיל זריקות אצל רופא שיניים בעת ההריון או ההנקה.
תרופות – הימנעות מכל מתן של חומר שאינו ממקור אורגני אלא סינתטי. עד היום מרבית הרופאים מתעלמים, ואף נותנים תרופות שונות לנשים הרות. לדוגמא – מחקר שנעשה בחולדות מעוברות שקיבלו תרופה בשם Taladomid שנאמר עליה שאינה מזיקה והנה כאשר נתנו ה- Taladomid לנשים הרות הם ילדו ילדים חסרי גפיים.
ג) משקל תקין- עלייה יתרה במשקל היא שמביאה את כל החולאים ומפריעה גם בלידה.
רצוי לקבל בהריון בין 5-6 ק"ג.
אישה הנכנסת להריון בעודף משקל, יכולה בעצם לעבור את ההריון מבלי לעלות במשקל או אפילו לרדת בו.
ד) פעילות גופנית- הריון אינו מחלה, הריון הוא מצב פיזיולוגי נורמלי.
לכן אפשר לבצע בו פעילות גופנית, בעצם אפשר לבצע הכל – חוץ מקפיצות וריצות, וכן לא מומלצים תרגילי כוח והרמת משקולות.
רוב הנשים הפרימיטיביות עובדות עד ממש לפני הלידה. כבר בספר "שמות" מסופר כיצד מלך מצרים מצווה להמית כל בן זכר של בני ישראל כי:
"לא כנשים המצריות הנשים העבריות"- הוא ראה את ההבדל בבריאותן של הנשים העבריות הלא מפונקות, שעבדו עבודה פיזית קשה וילדו בקלות ובמהירות.
את תזונת הנשים ההרות והמיניקות מתאימים עפ"י עקרונות פיזיולוגיים של גוף האדם, התפתחות ההריון, הכימיה של הדם, הם הקובעים את תזונת האישה.
התזונה בהריון ובהנקה, באופן עקרוני, לא צריכה להיות שונה מתזונתה של אישה רגילה.
אבל כיון שהתינוק הרבה יותר רגיש לחומרים מזיקים, לכן יהי זה מזון המכיל מקסימום חומרי מזון ומינימום חומרי פסולת, כך שלא ייווצר עומס על אברי ההפרשה.

מזונה של אישה הרה/מיניקה:
1) מרביתו יהיה מזון חי (לא מבושל), אם לא כל המזון, לפחות שרובו יהיה כזה.
2) להעדיף מזון אורגני על פני מזון מרוסס – פה יכולה להיות דילמה אם נעדיף תפוח אדמה אורגני מבושל על פני בננה טרייה, לא אורגנית- מרוססת, שעברה תהליך של הבחלה.
לפי יצחק בן אורי- מורי היקר ז"ל, העדיפות תהיה לאורגני ולא לחי.
3) התאמה אישית של התזונה, לכל אישה ואישה על פי מצב בריאותה, התנאים בהם חייה, ועונת השנה.

לסיכום – על אישה הרה ומיניקה לאכול מזון בעל ערך תזונתי גבוה – המזון הטוב ביותר, הנקי ביותר שמכיל מינימום חומרים מזיקים.

דוגמא לתפריט יומי בהריון והנקה
תמיד יש לקחת בחשבון שבני האדם שונים אחד מרעהו. מה שטוב לאחד היום אולי לא טוב לו מחר.
קשה לתת תפריט אידאלי כי יש אישה אחת שהיא שמנה ורוצה לרזות והשניה היא אישה רזה ואינה מתכוונת לרזות, לכן התפריט הוא תפריט לדוגמא בלבד.

תפריט לנשים הניזונות רק ממזון חי:
בחורף
ארוחת בוקר
עלי חסה + בננות, תמרים ואבוקדו או 20-25 שקדים + חסה ותמרים
בחורף ניתן לאכול 15 תמרים מדי יום. בקיץ 5-6 תמרים ליום.

ארוחת צהריים
סלט + פירות או שקדים + ירקות

ארוחת ערב
סלט ירקות גדול מעורב (אפשר גם עגבניות), קטניות מונבטות, אבוקדו שלםאו 2-3 כפות זרעי שומשום טחון שאפשר להוסיף לזה 1 כף טחינה מדוללת.
גם בחורף וגם בקיץ מותר באותו יום גם שקדים, גם שומשום וגם אבוקדו.

בקיץ
ארוחת בוקר
עד ½ ק"ג פרי טרי של העונה, כמו ענבים, או מנגו, או תאנים טריות
20-25 שקדים או עם סלט ירוק, או עם תפוח עץ (אין לאכול את השקדים בלבד ללא ירק או פרי ורצוי להשרות ולקלוף את הציפה) או חסה ותמרים או סלט ירקות + 2-3 כפות שומשום טחון או אבוקדו שלם.

ארוחת צהריים
סלט ירקות, בעיקר עלים ירוקים – בעיקר חסה בננות ותמרים או שקדים- אם לא אכלה בבוקר את ארוחת השקדים או במזג אוויר חם- מנה גדולה של אבטיח או פרי אחר.

ארוחת ערב
סלט מעורב של חסה, מלפפון גזר (בלי עגבניות, בלי בצל ובלי שום). לתוך הסלט נוסיף בננה ותמרים או אם לא אכלנו שקדים- את ארוחת השקדים

סיכום – במזון חי בקיץ אוכלים פירות טריים ירקות טריים, מנה אחת של שקדים או שומשום טחון ופעם ביום אבוקדו. כלומר, אישה האוכלת מזון חי, הרי שביום אחד ניתן לאכול שקדים בארוחה אחת, אבוקדו בארוחה אחרת באותו היום, ושומשום בארוחה נפרדת.

קטניות מונבטות – ניתן לצרף בארוחות העיקריות

נשים בהריון הניזונות מאוכל מבושל:

בקיץ
ארוחת בוקר
רק פירות, לא מנה גדולה של פירות בבת אחת. אבל עד הצהריים לאכול פירות בהתאם לצורך, ואפילו 3 פעמים.

ארוחת צהריים
סלט ירקות, שומן מסוג אחד- או אבוקדו או כף טחינה מדוללת או כפית שמן זית (פחות רצוי)
ירק מאודה
מנה עיקרית – מנה מבושלת עמילנית( כמו בטטה, או תפ"א, או אורז או כוסמת, או לחם חי- רצוי עמילן מסוג אחד או מנה עיקרית חלבונית כמו, עדשים, חומוס, טופו, שעועית מאש או קינואה

ארוחת ערב
10-20 שקדים, לא יותר עם פירות טריים כגון אפרסק, משמש, מנגו, תפוח עץ.
או סלט ירקות עם טחינה או אבוקדו בכמות קטנה, בלי ירקות מבושלים בתוספת מנה חלבונית או עמילנית ( שונה מאשר בצוהריים)

לסיכום – עד הצהריים לאכול רק פירות. בערב רצוי ביותר שקדים כדי לא לאכול עוד מבושל.

בתקופת ההנקה אין לעשות צום ולא דיאטת ניקוי. בהריון אישה יכולה לעשות יום פירות או שבוע פירות או דיאטת מיצים. בהנקה זה עשוי לגרום למשבר הורמונלי והחלב יפסק.
כמובן שעדיף להיכנס להריון במצב בריא בלי עודף משקל או שומנים, כי אחרת המשברים קורים ובאים.
הנזק לנשים המקיאות בהריון בלי סוף – והכבד שלהן לא נקי – הוא לידת ילד עם צהבת.
לפי הדרך שאנו ממליצים, המשבר יהיה קצר יותר.
אולי יהיה משבר שלא ימשך לאורך כל ההריון- אפשר לעשות את הניקוי במתינות ובהדרכה

המזון המומלץ ביותר:
מזונות חיים
פירות וירקות טריים, עלים, פקעות, שורשים, צמחי בר, נבטים, זרעונים, אגוזים, כוסמת, שעורה, שיבולת שועל, אגוזי מלך, אגוזי ברזיל, מקדמיה, לוז,פיסטוק חלבי ,פקאן,שקדים, שומשום, אצות.
אבוקדו בשל אבקת חרובים (רצוי את הבהיר שנטחן ללא גרעינים) וסירופ חרובים
מיץ תירס חי עד 48 שעות מהקטיף, הן מהגרגרים והן מהקלח – פשוט לשים את כל הקלח במכונת המיץ. מיץ זה טעמו מתוק והוא אחד המזונות הטובים ביותר לנשים מיניקות. התירס מייצר חלב יותר טוב מדגנים אחרים שהם בעלי תגובה חומצית, כאשר החיטה היא בעלת התגובה החומצית ביותר.

צמחי בר
אנחנו לקראת החורף והחוביזה- חלמית נמצאת בשדות זמינה ביותר ומאד כדאי לצרוך אותה. מכילה קרוב ל- 5% חלבון. עשירה בויטמין A יש בה הרבה מאד סידן.
ניתן לרסקה ולתת אותה גם לתינוקות מגיל ½ שנה, לאחר ריסוק בלנדר. זאת בזכות הכלורופיל המצוי בה, וכיון שאין בה חומציות ואין בה חריפות.
על שאר הצמחים ניתן לקרא בספרו של יצחק בן אורי ז"ל

הארה: יש ללעוס את האוכל היטב כדי לא לגרום גזים לתינוק. אם שאינה לועסת היטב ירקות או כל אוכל אחר, מוטב שתטחן אותו בבלנדר או תעשה ממנו מיץ.

1. שתו הרבה מים מסוננים ונקיים – לפחות שש עד שמונה כוסות מידי יום ואולי תזדקקו אפילו ליותר בתקופות חמות ובימים שבהם אתם מתעמלים.
כמות מים נכונה הכרחית לשמירה על לחות העור שלכם ולסילוק רעלים דרך הכליות והמעי הגס.
רצוי להתחיל את הבוקר עם 2 כוסות מים בטמפרטורת החדר.

2. הכניסו לתפריט שלכם הרבה סיבים, זה גורם לפעולת מעיים סדירה ומגביר את סילוק הפסולת המיוצרת בגוף שלכם.
אנשים מסוימים עם בעיות בעור סובלים מעצירות מכיוון שהם לא מזינים את עצמם במקורות טובים של סיבים.

3. ודאו שהתפריט שלכם מכיל הרבה חומרים נוגדי חמצון ( שעוזרים להאט את הזדקנות התאים).
ירקות ופירות טריים הם המקור הטוב ביותר לנוגדי חמצון צמחיים טבעיים.

4. שמרו על צירופי מזון נכונים. יש לאכול חלבונים ופחמימות בארוחות נפרדות. כך תמנעו תסיסה וריקבון במעי הגס ותגבירו את ספיגת חומרי התזונה לדם.

5. בשעה ששומנים רעים מזיקים לגוף שלכם חומצות שומן חיוניות (שומנים טובים) הכרחיות לעור בריא.
אתם יכולים לקבל אותן מדגנים מלאים, זרעים, אגוזים, פולי סויה , ירקות עם עלים ירוקים כהים, שמנים מכבישה קרה (במיוחד שמן זית) והאוכלים דגים יש להרבות בדגים מהים הצפוני מקרל וסלומון.

6. הימנעו מכמויות מוגזמות של קפאין או אלכוהול, שכן הם שואבים לחות מהגוף שלכם. על כל כוס קפה, או משקה עם קופאין שתו 2 כוסות מים.

7. הפחיתו מלח במזון שלכם , עודף נתרן במערכת מוביל לנפיחות בעור ולבצקת , נסו זרעי סלרי , ירקות ים , רוטב סויה נטול מלח , או אחד מהרבה התחליפים הטבעיים נטולי המלח. כמו כן הימנעו ככל האפשר ממאכלים מתובלים מאד.

8. הפחיתו מאכלים סותמים , הגרועים ביותר הם בשר אדום, מוצרי חלב, מוצרי קמח לבן, אוכל מעובד, אוכל מטוגן ומאכלים שמכילים שמנים או שומנים רוויים.

9. אקנה – למרות שאקנה מופיעה בדרך כלל בשנות העשרה , היא גם די נפוצה בין מבוגרים.
בדרך כלל היא נובעת מחוסר איזון הורמונאלי שמעורר את בלוטות החלב להגביר הפרשה שומנית , אבל
אקנה יכולה לנבוע גם מתזונה לקויה. אקנה מחמירה בעקבות סילוק לקוי של פסולת מאיברים פנימיים
וכן עקב אכילת מזונות עתירי שומן ומזון תעשייתי. שתו הרבה מיצי ירקות טריים במיוחד גזר, חסה, סלרי
ופטרוזיליה. כדאי גם לכלול ירקות ודגנים מלאים בארוחת הצהריים ובארוחות הערב , במיוחד עלים ירוקים,
קרם וסבון מחלב נאקות עוזר מאד להוריד את הדלקתיות גזרים, אורז מלא, קינואה דוחן קיטניות ונבטים .
וליבש את הפצעים. ניתן להשיג אצלנו.

10. חשוב לקיים מעקב אצל רופא עור, בעיקר לאלה שנמצאים בקבוצת סיכון, בעלי היסטוריה משפחתית של
שומות או היסטוריה משפחתית של שומות. סרטן עור, בעלי היסטוריה של כוויות בגיל צעיר, בעלי

ייתכן שכבר התחלתם לתת לילדכם תרופות לטיפול בהפרעת הקשב, הריכוז ולא משנה בדיוק ההגדרה, הדרגה והחומרה.

למרות שאני לא דוגלת תמיד בלהתחיל טיפול תרופתי, אינני טוענת שזו טעות.
לפעמים אין אנו יכולים לעמוד בלחץ הסביבתי, ייתכן שהצוות החינוכי בבית הספר לחץ עליכם להגיע להחלטה זו, או שפשוט רציתם לשנות את המצב במהירות האפשרית.
יתכן שאתם מאמינים שתרופות הן הפתרון הטיפולי הטוב ביותר בהפרעות מסוג זה.

בין אם ילדכם מקבל טיפול תרופתי מזה זמן רב ובין אם הוא רק החל ליטול את התרופות או שאתם עדיין שוקלים את האפשרות הזו, תסכימו אתי שניסיון טיפולי חלופי לתקופה של כ-3 שבועות, לא יהווה צעד דרסטי מצידכם. תוכנית הריפוי הטבעי עשויה למנוע את הצורך של ילדכם בתרופות, או לכל הפחות, להפחית את מינון הטיפול התרופתי שהוא נוטל ובכך לצמצם את תופעות הלוואי שלו.

אני מאמינה שתרופות יכולות, אמנם, להוות טיפול זמני בהפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות ובהפרעות התנהגותיות דומות, אך תזונה טובה ואורח חיים בריא עשויים לרפא אותן.

אין-ספור ילדים הצליחו להיפטר מהתווית שהוצמדה להם ולשנות את חייהם מהקצה אל הקצה.
ההקפדה על תזונה איכותית ועל עיסוק בפעילות גופנית עלולה להיראות לכם קשה בהתחלה, אך תפקידנו כהורים הוא לסייע לילדינו לבצע שינויים חיוביים, גם אם זה קשה בהתחלה והם מסרבים.
אך ככל שנקדים להרגיל את ילדנו באורח חיים בריא מקטנות הרווח יהיה כולו שלנו וכמובן שלהם. אך דבר אחד ברור. אין אנו יכולים לדרוש מהילדים את מה שאנו לא מקיימים.
עלינו להוות דוגמא עבורם. אל דאגה גם אתם תרוויחו בגדול. גם אתם תשפרו על הדרך את מצבכם הבריאותי ותשיגו אורח חיים בריא.

ההנחיות החשובות של התוכנית התזונתית הן:

1. ללא סוכרים מעובדים.
2. ללא חומרי טעם וצבע מלאכותיים.
3. ללא מוצרי חלב.
4. ללא מוצרי חיטה ואפילו מלאה.

אני מבטיחה לכם שתשיגו תוצאות נפלאות. תוך כ-10 ימים תבחינו בשיפור מעודד, אך התמידו בתוכנית חודש ותוכלו להשיג תוצאות טובות אף יותר.
לאחר תקופה של חודש הילד יטמיע את השינוי וההרגלים החדשים ויקבל עידוד מהרגשתו והיכולת התפקודית שהשתפרה, ויהיה מוכן להמשיך בדרך זו.
כמובן שילד הוא ילד והוא נמצא במסגרות חברתיות שונות בהן הוא כן יחווה תזונה אחרת, אבל מייד לאחר מכן הגוף שלו יגיב ואם הוא ילד נבון ופיקח הוא מהר מאד ימעיט באכילה החברתית.
לכל מי שקשה להתחיל את השינוי בביתו, אנחנו במדבריא יכולים לחשוף אתכם לתזונה זו במסגרת נופשון התנקות ותחילת דרך חדשה.
גם תאכלו אוכל בריא ומזין, גם תחוו טיולים וחוויות בטבע ופעילות גופנית, גם יהיה לכם שעות איכות משפחתיות ללא הלחץ וההתמודדות היומיומית וגם תפגשו הורים וילדים המתמודדים באותם קשיים ונלמד כיצד להתגבר על הקשיים יחדיו. אנחנו נהווה עבורכם מסגרת תומכת לתהליך .

סגירת תפריט
דילוג לתוכן